Korkuyu Beklerken (Oğuz Atay)

Ahmet Gökhan KAYA Ahmet Gökhan KAYA

16 Mart 2020 Edebiyat (103) /Kitap (9) (48)

Korkuyu Beklerken (Oğuz Atay)

Paylaşmak güzeldir. Lütfen sizde paylaşın...


 • "Her şeye yeniden başlamak mümkün değildi. İstesem de mümkün değildi. Nerede kaldığımı unuttuğuma göre, baştan başlamak için de birtakım yetenekler gerekliydi; daha talihli doğmuş olmak gerekliydi mesela. Yeni bir dil öğrenebilmek için, hiç dil bilmemek gerekliydi."
  " Ölümü bekliyorum. Bu arada vaktimi boş geçirmemek için, okuyorum."
  " Büyük bir fırtınaya tutulmuştum.
  Evet, yabancılarla dolu( bana yabancılarla dolu)uçsuz bucaksız denizin ortasında yalnız başıma kalmıştım.
  Düşündüm...
  Hayatımı, ne işe yaradığını bilmediğim zavallı yaşantımı düşündüm..."
  1975 yılında yayımlanan" Korkuyu Beklerken " kitabı 8 öyküden olusan algorileriyle, diyalektik ile büyük bir ütopyada yalnızlığı ve anlasılmazlıgı, insanların sistem içinde kaplumbağa misali kabuklarına nasıl cekildiklerini, kültür yozlasmasını kabuklarının bir süre sonra korunaktan ziyade yük oldugunu ele almıstır.. 1970 türkiyesi İcin büyük bir atılımdır aslında psikolojik kitaplar ve Oğuz Atay o döneme bu eserleri vermiştir belki de kahramanları üzerinden kendini yalnızlığını ve anlasılamayışına isyan etmiştir kalemiyle..
  Ön sözünde de dedigi gibi Oğuz Atay o dönemin yazarı değildir asla cünkü insanlar bu kadar devlet sorunu varken kendi içselliğini düsünüyor mantığıyla ters ters bakmıstır Ataya ve kendi kabuğunda ölümün pencesine düşmüştür..
  Okurken bir cok nokta da Atayla konusuyorsunuz ve hatta o size anlatıyor caresizliğini ki son cümlesi "Ben buradayım sevgili okuyucum , sen neredesin acaba?" ile sesleniyor..
  -Evet Oğuz abi, biz seni o zaman duyamadık. Biz buradayız, peki sen neredesin?


Paylaşmak güzeldir. Lütfen sizde paylaşın...Herkesyazar Ara