AZ (Hakan Günday)

Ahmet Gökhan  KAYA Ahmet Gökhan KAYA

10 Mart 2020 Edebiyat (117) /Kitap (12) (249)

AZ (Hakan Günday)

Paylaşmak güzeldir. Lütfen sizde paylaşın...


"Ve herkes görünene aldanmaya hazırdı.
Çünkü görünene aldanmak, hayatı dayanılır kılmanın ilk şartıydı."
"Çünkü Oğuz Atay'ı da okudum. Seni de tanıdım...
Diyebilirsin ki bir insanı fotoğraflarından ve hakkındaki haberlerden ne kadar tanıyabilirsin? Haklısın belki de çok az... O zaman şöyle demeliyim... Seni az tanıyorum... Az...
Sen de fark ettin mi? Az dediğin küçük bir kelime. Sadece A ve Z. Sadece 2 harf. Ama aralarında koca bir alfabe var. O alfabeyle yazılmış onbinlerce kelime ve yüzbinlerce cümle var. Sana söylemek isteyip de yazamadığım sözler bile o iki harfin arasında. Biri Başlangıç, diğeri son. Ama sanki birbirleri için yaratılmışlar. Yan yana gelip de birlikte okunmak için. Aralarındaki her harfi teker teker aşıp birbirlerine kavuşmuş gibiler. Senin ve benim gibi.
Bu yüzden, belki de, az çoktan fazladır. Belki de az, hayat ve ölüm kadardır! Belki de, seni az tanıyorumi demek, seni kendimden çok biliyorum demektir. Bilmesem de öğrenmek için her şeyi yaparım demektir. Belki de az her şey demektir. Ve Belki de benim sana söyleyebileceğim tek şeydir."
2 cocuk 11 yaşında, 2 farklı dünya, 2 farklı kader..Ortak noktaları yalnızlık koskoca dünya da milyarlarca insanın icinde yalnızlık ve sevgisizlik.. Ve bir kader bir isim onları yine bir araya getiriyor 2 Derdayı " Oğuz Atay" anlasılamadıgı için kendi yalnızlığında yitip giden Oğuz Atay bir dönem kimse tarafından tanınmayıp sonradan anlasılan Oğuz Atay..
Yer altı kitaplarında kendini kanıtlamış olan "Hakan Günday" "Az" ile toplumsal ve derin bir konuya deginmis 2 farklı ama birbirine paralel ilerleyen hikayede.. Tarikat tuzagına ve icerisindeki sapkın olaylara, ülke icerisindeki yabancı istihbarat birimlerinin en derinlerimizde nasıl olduguna ve en onemlisi de cocuk gelin ve görülmeyen görülmek istemeyen sokaklara itilmis cocukların durumuna güzel bir kurguyla el atmıs..
Hakan Günday ın su ana kadar okudugum 3. Kitabı (Kinyas ve Kayra, Piç, Az) arasında kıyaslama yaparsam en iyisinin bu oldugunu soyleyebilirim.. Bu kitap sayesinde daha ileriye planladığım "Korkuyu Beklerken" i öne aldım.
Dili, konusu, kurgusu bakımından oldukca keyifli bir kitap yeraltı kitaplarını sevenler ya da merak edenler İcin Tavsiyemdir..
Simdiden keyifli okumalar..
Kitapla kalın saglıkla kalın........


Paylaşmak güzeldir. Lütfen sizde paylaşın...Herkesyazar Ara