Büyülü Dağ (Thomas Mann)

Ahmet Gökhan  KAYA Ahmet Gökhan KAYA

09 Mart 2020 Edebiyat (117) /Kitap (12) (160)

Büyülü Dağ (Thomas Mann)

Paylaşmak güzeldir. Lütfen sizde paylaşın...


"İnsan Tanrı’nın hissettikleridir. Tanrı insanı onun aracılığıyla hissetmesi için yarattı. İnsan, Tanrı’nın uyandırılmış ve sarhoş edilmiş yaşamla olan evliliğini gerçekleştiren bir organdan öte bir şey değildir."
"Zaman hiç kesintiye uğramadan hep aynı şekilde akarsa, elimizden kaymaya başlar ve zaman duygumuz, yaşam duygumuzla öylesine bağlantılı ve iç içedir ki, bu duygulardan birinin zayıflaması demek, öbürünün de acı ve yıpratıcı bir deneyimden geçmesi demektir. can sıkıntısının kaynağı ile ilgili bir yığın yanlış düşünce dolaşır ortalıkta… can sıkıntısı denen şey, aslında, zamanın tekdüzeliğinin neden olduğu sağlıksız bir kısalmadır … Alışkanlık, zaman duygusu uykuya yatarsa ortaya çıkar ve insana gençlik yılları yavaş yavaş, daha sonraki yıllar ise gitgide hızlanarak akıp gidiyor gibi gelirse bu alışkanlık yüzündendir. yeni alışkanlıklar edinmenin ya da eskilerini değiştirmenin altında yatan şey, yaşamı korumak, zaman duygumuzu yoğunlaştırmak, zaman deneyimimizi yavaşlatmak ve böylece yaşam duygumuzu yenilemek arzusudur. "

1929 Nobel ödülünü alan" Büyülü Dağ" Thomas Mann'ın 12 yıllık emeğiyle ortaya cıkıyor.. Thomas Mann üst düzey bir ailede dünyaya gelir ve Hitler almayasından isvicreye kacar..
Bu kitapta da kendi hayatından isvicrenin o yüksek daglarından ve manzarasından kareler barındırıyor.
Karakter analizleri ve tasvirleri kimi zaman yorsa da okurken etkisinden kurtulamıyorsunuz cünkü size oyle bir resim ciziyor ki - özellikle mekan ve zaman tasvirleriyle - o an orda oluyorsunuz hersey detaylarıyla karsınıza cıkıyor.
Kitap ironik bir sekilde yazılarak, zaman, psikolanaliz, karsıt kültür, ask, ölüm, hastalık gibi evrensel konulara deginiyor..
Kitap donemin durumuna ısık tutma konusunda bir basyapıt.. 1nci dünya savası oncesi dönemin insan yapısını kültürel çöküşü burjuva geleneğini ve ahlakını eleştiriyor kimi zaman bu elestiri yi cok sert bir bicimde yapıyor..
Büyülü Dağ;hastalık, ölüm ask gibi konuları okuruyla tartısarak zamanı ve hayatı sorgulamakta ve bize sorgulamaktadır..
Kitabımızın bas kahramanı hans castrop anne babasını kücükken kaybetmiş ve amcasının yanında büyümüs gemi mühendisliği bitiren bir delikanlı ;hem tatil hem de kuzenini ziyaret İcin Davos taki sanatoryuma gider.. Plan 3 haftadır ancak 7 yıl kalır. Bu 7 yıl boyunca hayatının anlamsızlıgını "düzlükteki" hayatın yapaylıgını sorgular.. Ve yukarıda bir cok seyin anlamını düzlükteki sıkıcı hayatının aksine bircok kişiyle ve kavramlarla karsılasır.. Sanatoryum sakinleriyle hayata ölüme insan anatomisine hastalığa aska ve zamana dair sohbetler yapar ki bunların İcin de basrol ler liberal mason Settembrini, Katolik Cizvit Naphta, kuzeni asker Joachim, platonik aşkı Clavdia, doktor Behrens ve yardımcısı Krokovskidir. Ve bu sohbetlerin ve ortamın verdiği samimiyetten dolayı cok ciddi bir rahatsızlığı olmamasına ragmen "düzlükteki" sıkıcı hayatına dönmek istemez.
2. Ciltte kahramanlarımızın arasına peeperkorn eklenir ;hans castrop un platonik askı frou chauchat in sevgilisi olarak.. Ancak entelektüel kahramanlarımızın hiçbirine benzemez gücünü ve karizmasını paradan almaktadır.. Hümanist Settembrininin bile ilgi odagına girer varlıgıyla.. Zira davudi sesi, yukarıdan bakan tavrı, öfkelendiğinde son derece fütursuz olabilmesi; yani aslında bir burjuva beyefendiye asla yakışmayacak tavırlara sahip olması hastane sakinlerinin dikkatini fazlasıyla cekmistir. Bu bana kalırsa sembolik bir karakter diger karakterler gibin cünkü bu donem kabalıgın sonradan görmüslügün aristokrat burjuvazisinin karsısına dikilen Hitler in de basını cektigi kaba, görgüsüz ve korku egomanyansına karsı bir elestiri yöneltiyor yazar..
Diger karakterlerinde sembol oldugunu savundum cünkü yine benim görüsüm sanatoryumla Thomas Mann bir dünya düzeninden bahsediyor ve o sanatoryum dünyanın ta kendisi ve hastane sakinleri de sembolik olarak dünya yüzeyindeki düzenler ve castrop gözünden bu sakinleri tek tek inceliyor..
Uzun bir zamanımı almıs olsa da bu kitap kesinlikle buna degdi cok harika bir edebiyat eseri okumanın yanında bol bol da düsünmek durumunda bıraktı beni..Bu ara da cevirmene de kesinlikle tesekkür etmeden gecmek istemem cok ozenli bir calısmayla kitabın icine dalmamızı kolaylastırdıgı İcin @iriskantemir.Kesinlikle Tavsiyemdir olmeden okunması gerekenler arasında 😉simdiden keyifli okumalar
Saglıkla kalın Kitapla kalın


Paylaşmak güzeldir. Lütfen sizde paylaşın...Herkesyazar Ara