Aktif Karbon ve Etil Alkol Kullanımı

Herkes  Yazar Herkes Yazar

23 Temmuz 2019 Diğer-Herşey (7) /Herşey (17) (75)

Paylaşmak güzeldir. Lütfen sizde paylaşın...


Birde ben söyleyeyim gerçek viskiden daha kaliteli bir tat yakalamanın sırrını.

1-Tanıdığınız bir keresteciye gidip şişe içine sığacak şekilde meşe çubukları kestirin.

2-Bu kestirdiğiniz meşe çubuklarını fırına attırın.Fırınlanmış meşe çubukları size viski yapımında yetecek olan malzeme..

3-İnternetten çok ucuza ve onlarca hatta yüzlerce kez kullanabileceğiniz aktif karbon(kömür görünümlü bir madde)siparişi verin.

4-Bu aktif karbonları huninin içine şişe içine düşmeyecek şekilde yerleştirin.

5-Satın aldığınız etil alkolü bir şişeye boşaltırken alkolün karbondan geçmesini sağlayın.Her yaptığınız işleme bir distile denir.Bunu 3-5-8 kadar yapabilirsiniz.Bu distiledeki amaç,alkolün boğazda ve damakta bıraktığı yanma ve o ağır keskin,hoş olmayan tadı ortadan kaldırması içindir.

6-Distile işlemini bitirdikten sonra, 1lt olan alkole ortalama 1.35 oranında kapalı su ilave edin (kesinlikle çeşme suyu kullanmayın,alkolunüz bulanık olacaktır)

7- En son olarak fırınlanmış meşe çubuklarınızı bu karışımın içine atın.(Yaptırdığınız çubukların boyunu bilmediğim için adet veya miktar veremiyorum.Örneğin;şişenin dibinden boğazına kadar uzunlukta ve klasik şişe ağzından girebilecek genişlikte çubuklardan 2 tane yeterlidir).

8- Karışımın ağzını kapatın ve gölgede oda sıcaklığında demlenmeye bırakın.Gözlemlediğinizde her gün çubukların karışıma renk verdiğini farkedeceksiniz.Meşenin kendisi ve fırınlanma kalitesine göre değişmekle beraber en az 15 gün kesinlikle ağzı açılmadan demlenmelidir.

9- 15 gün yada 1 ay sonra açtığınızda viskinizi çubuklardan ve varsa dibinde tortu(tortu yoksa meşeniz kalitelidir ve iyi fırınlanmıştır) ayırmak için başka bir şişeye aktarın.Ve içinizden bana o muhteşem aromalı muhteşem lezzetteki viski için teşekkür edin.Bu arada;aktif karbon ve meşe çubuklarınızı tekrar tekrar kullanabilirisiniz.

  • Lütfen viskiyi sek için,içine sadece buz atın...
  • Afiyet Olsun.


Paylaşmak güzeldir. Lütfen sizde paylaşın...Herkesyazar Ara