#

Bitcoin Nedir?

Eray  ÖZDEMİR Eray ÖZDEMİR

19 Mayıs 2018 Kripto Para (4) /Bitcoin (4) (244)

Bitcoin Nedir?

Paylaşmak güzeldir. Lütfen sizde paylaşın...


 

Kiripto Para Yatırımı yapmak ve Güvenilir hesap açmak için aşağıdaki linke tıklayınız.

 

Güvenilir Kripto Para Yatırım işlemleri Hesabı Açmak için tıklayın.

 

Sembolü: ฿, kısaltması BTC olan Bitcoin, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik para birimi. 

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakatomo tarafından başlatılmış ve 3 Ocak 2009 da hayata geçirilmiştir. 

Aslında Bitcoin gerçek bir muhasebe sistemi. İşlemleri ve değerleri kaydetmenin bir yolu. Birbirimize doğrudan gönderelim diye bunu dijital olarak yapıyor. Ve herşey açık bir deftere işleniyor. Ortak, uzlaşıya dayalı bir sistem üstünde o defteri takip edip güncelleyerek tüm bilgiyi depolayacak bir aracıya duyulan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Banka masraflarını, verimsizliği uzak tutanda bu. Yolsuzluk potensiyelini ve bilgiyi bir merkezde toplamanın getirdiği riski de uzak tutuyor. Merkezi bir şirket veya kişiye bağlı değil. Kolay transfer edilebilir ve anonim.

Daha önce internet üzerinden değerli bişey göndermek istersen başka birini dahil etmek zorunda idin. Bir kredi kartı şirketi; PayPal. Yada belki bir banka işleme dahil oluyordu. Bitcoinin vaadi ise bu para birimini başka bir kişiye doğrudan gönderiyorsun. Ve sonra Bitcoin ağı, Paypal ın bankanın yada kredi kartının yapacağı işlevi yerine getiriyor. Bitcoin aslında kontrolü herkesin eline geri veriyor.

Dünyada Yıllık 500 Milyar dolarlık "Para Transferi" gerçekleşiyor. Geleneksel yöntemlerde ortalama komisyon %10. Bitcoinde ise %0.01

 

Satoshi aslında bir para birimi değil, şifre temelli bir protokol yarattı. Blockchain (Blok zinciri) denen bir defter kullanarak pek çok işlem türünü gerçekleştirebiliyordu. Sözleşmeler her türlü şey Blockchain e entegre edilebilir. Bunu da uzlaşma inşa eden bir sistemin üzerinden yapıyor. Bu sistemdeki bilgisayarların tümü Blockchain defterinin yönetimine katılıyor. Tüm ödemelerin kaydını tutan bir tür dijital belge.

 

Buradaki kilit nokta, bunun dağıtık bir defter olması. Merkezi bir sunucu yok. Bütün diğer defterlerimiz, bütün banka defterleri, şirket defterleri, hepsi o şirketin içinde bulunuyor ve duruyor. Yani tek bir saldırı noktaları var. Hacklenebilir. Bitcoin defteri ise binlerce bilgisayarda yer alır. Hacklenemez. Her işlem tek tek kaydedilir. Ve Blockchain e bir kere kaydedildin mi orada durur. Kalıcıdır. Tahrif edilemez, değiştirilemez. Kişilerin kimlikleri şifrelidir. Cüzdanlar şifrelidir. Yani parayı kimin harcadığını bilmezsiniz. Ama ordaki her Bitcoin in geçmişi olduğunu bilirsiniz. Nerede buunduğu, hangi farklı hesaplar arasında gittiği bilinir. Bitcoin altyapısının en önemli parçaları madencilerir. Bunlar Blockchain defterini tutmakla görevlendirilmiş bilgisayarlardır. Bilgiyi doğrular, günceller, güvenilir olmasını sağlarlar. İşlemleri onaylama sürecinde eş zamanlı olarak çok çok zor bir hesaplama testine tabi tutulurlar. Bitcoin çekirdek protokolü onları bir rakam aramaya zorluyor.

Solona hakkında bilgi ve kayıt için tıklayınız

Bitcoin in arkasındaki en önemli şey para birimi değil. Kilit unsur Blockchain. 2008 de bunu sadece bir avuç insan önemsiyordu. Kodlama meraklıları  ve bilgisayar bilimciler.

2008 yılında bu fikri orta atan ve 2009 da bunu yaratan Satoshi Nakamoto 2010 yılında Hal Finney adlı kişiye tarihteki ilk bitcoin gönderimini yaptı.

06.02.2010 ilk Bitcoin takası oldu.  22.05.2010 da 25$ lık pizza almak için tam 10.000 BTC harcandı.

 

Kiripto Para Yatırımı yapmak ve Güvenilir hesap açmak için aşağıdaki linke tıklayınız.

Güvenilir Kripto Para Yatırım işlemleri Hesabı Açmak için tıklayın.


Paylaşmak güzeldir. Lütfen sizde paylaşın...



Herkesyazar Ara