Kripto Para Nedir?

Eray  ÖZDEMİR Eray ÖZDEMİR

18 Mayıs 2018 Kripto Para (4) /Bitcoin (4) (151)

Kripto Para Nedir?

Paylaşmak güzeldir. Lütfen sizde paylaşın...


 

Kiripto Para Yatırımı yapmak ve Güvenilir hesap açmak için aşağıdaki linke tıklayınız.

Güvenilir Kripto Para Yatırım işlemleri Hesabı Açmak için tıklayın.

Kriptoloji Nedir? 

Kripto para nedir diye açıklamadan önce, öncelikle “kripto/kriptoloji” nedir bunu  açıklamakta fayda var. Kriptoloji, bir şifreleme bilimidir. Verilerin (yazı, rakam veya herhangi bir mesaj) belirli bir sisteme göre şifrelenmesi, güvenli bir ortam aracılığıyla alıcıya gönderilmesi ve bu şifreleme sisteminin çözülmesi ile verilerin ortaya çıkması süreci olarak da açıklayabiliriz.

Kripto Para bildiğimiz para birimleri Türk Lirası, Dolar vb. gibi bir para sistemidir. Ama bu para birimlerinden farklı olarak, kripto paranın oluşturulma amacı belli kriptografi prensipleri sayesinde mümkün kılınan bir işlem ile dijital bilgi değişimi sağlamaktır.  

Kriptografinin kullanım amacı para işlemlerini güvence altına almak ve yeni paraların oluşturulmasını kontrol etmektir.  İlk Kripto Para, 2009’da bulunan Bitcoin’dir. 

 

Kripto para, güvenlik açısından kriptoloji bilimini kullanan, dijital ve sanal bir para birimidir ve matematik temelli şifrelenmişlerdir.  Başka bir deyişle kripto kara parasal değeri olan satırlarca koda dönüştürülmüş bir elektrik akımı gibidir. Daha da basite indirgemek gerekirse, kripto para dijital bir para birimidir.

Banka kartlarımız, sanal kartlarımız veya sanal ortamada yaptığımız her işlemde yıllardır bu paraları kullanıyorduk aslında. Bankaların kasalarından fiziksel olarak paralar çıkmadan, sanal olarak paraları harcıyorduk ve bir bakıma bu paralar da kripto paralardı çünkü sadece sistemlerde rakamsal değişiklikler meydana geliyordu. Yeni nesil kripto paralar da temelde bu mantıkla çalışıyor diyebiliriz. 

Hükümetlerin para biriminin değerini belirlediği merkezi bankaların aksine, hiçbir hükümetin kripto paralar üstünde kontrolü yoktur. Çünkü bu paranın kontrolünü sağlayan bir merkezi yoktur.

Kripto Para Yasal Mı?

Kripto Paralar pek çok ülkede yasal olmasına rağmen – İzlanda ve Vietnam hariç – yapılandırma ve kısıtlamalardan muaf değillerdir. Çin, finansal kurumların Bitcoin’leri kontrol etmesini Rusya ise kripto paraların yasal olduğunu söylemesine rağmen Rus Rublesi dışında herhangi bir birimle eşya alımını yasaklamıştır.

Solona hakkında bilgi ve kayıt için tıklayınız

Kiripto Para Yatırımı yapmak ve Güvenilir hesap açmak için aşağıdaki linke tıklayınız.

 

Güvenilir Kripto Para Yatırım işlemleri Hesabı Açmak için tıklayın.


Paylaşmak güzeldir. Lütfen sizde paylaşın...Herkesyazar Ara