Drone Nedir ? Nelerden Oluşur? Nasıl Uçar ?

www.airkamera.com www.airkamera.com

17 Mayıs 2018 Hava Araçlari (3) /Drone (1) (434)

Drone Nedir ?  Nelerden Oluşur?  Nasıl Uçar ?

Paylaşmak güzeldir. Lütfen sizde paylaşın...


Drone Nedir ?  Nelerden Oluşur?  Nasıl Uçar ?

Herkese Merhaba,

Bu yazımızda sizlere oldukça popüler olan Drone'ler hakkında bilmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz.

Drone nedir : Drone İngilizce de “erkek arı” anlamına gelmekle birlikte Türk Dil Kurumu tarafından “uçangöz” olarak dilimize girmiştir. Teknik olarak ise en az 3 motorlu (Tricopter) olacak şekilde dizayn edilebilen ve motor sayısı 4 (QuadCopter), 6 (HexaCopter), 8 (OctoCopter) ve hatta 16 motora kadar, değişik büyüklüklerde ve çeşitli amaçlar için üretilen, yerden bir kumanda sistemi ile kontrol edilen, üretim/yapım özelliklerine bağlı olarak otonom uçuş kabiliyetlerine sahip olabilen, 3 eksende hareket edebilen döner kanatlı bir İnsansız Hava Aracıdır.

            Drone’ler temel olarak şu parçalardan oluşur:

-          Gövde (Frame) ve İniş Takımı

-          Motorlar

-          Pervaneler

-          ESC’ler (Electronic Speed Controller)

-          Uçuş Kontrolcüsü (Flight Controller)

-          Kumanda Sistemi ve Alıcısı

-          Konumlama Sistemi (GPS, GLONASS)

-          Görüntü Aktarım Sistemi (Wi-Fi, RF Signal)

-          Batarya (Li-Po, Li-Fe, Ni-Cd, Ni-Mh)

Peki bu Drone’ler nasıl uçar ?

            Şimdi bunu açıklayalım. Droneler motorlarına takılı olan pervaneler ile bir kaldırma kuvveti oluşturur. Bu kuvveti oluştururken drone kollarındaki motorlar birbirine zıt yönde dönerler. Yani kollardan birindeki motor saat yönünde dönerken, yanındaki koldaki motor saat yönünün tersinde döner. Bu hareketle drone havalanmak için grekli olan kaldırma kuvvetini sağlamış olur ve dikine bir hareketle havaya doğru yükselir.

            Yazımızın başında dronelerin 3 eksende hareket edebildiklerini söylemiştik. Bu 3 eksen üzerinde havalanma, ileri-geri, sağa-sola ve kendi ekseni etrafında dönme hareketlerini yapar. Havalanmak yani yükselmek için kumandadan gaz kolunu ileri doğru ittiğinizde uçuş kontrolcüsü drone motorlarına hepsinin yüksek devirde dönmesi için sinyal gönderir. Bu sayede drone yükselmeye başlar. Yükseldikten sonra ileri-geri hareketi için, kumandadan yön kolunu ileri ittiğinizde uçuş kontrolcüsü tarafından dronenin ön motorlarının devri azaltılır, arka motorların devri artırılır. Bu sayede drone öne doğru yatarak ileri gitmeye başlar. Yön kolunu geri çektiğinizde ise bu sefer uçuş kontrolcüsü arka motorların devrini azaltır, ön motorların devrini artırır. Drone arkaya yatarak geri gitmeye başlar. Sağa-sola hareketinde ise sağa gitmek için  kumandadan yön kolunu sağa çektiğinizde uçuş kontrolcüsü sol taraftaki motorların devrini artırır, sağ taraftaki motorların devrini azaltır. Drone sağa doğru kaymaya başlar. Sola gitmek için ise yön kolunu sola çektiğinizde uçuş kontrolcüsü bu sefer tam tersi bir hareketle sol taraftaki motorların devrini azaltıp, sağ taraftaki motorların devrini artırır. Bu sayede drone sola kaymaya başlar. Kendi ekseni etrafında döndürmek için ise kumandadan gaz kolunu sağa veya sola çektiğinizde, uçuş kontrolcüsü karşılıklı iki motorun devrini artırıp diğer iki motorun devrini azaltarak dronu kendi ekseni etrafında döndürür.

Bu yazımızın da sonuna geldik. Böylece drone nedir ve nasıl uçar sorularının cevaplarını vermiş olduk. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere… Takipte kalın...

Daha detaylı bilgi için : www.droneyapimi.com

İnsansız Hava Araçları İle İlgili Her Türlü Konuda Bize Ulaşabilirsiniz. 

www.airkamera.com

Whatsapp ve İletişim numarası : 0555 075 45 05

Bu yazının tüm hakları www.airkamera.com'a aittir. © airkamera.com


Paylaşmak güzeldir. Lütfen sizde paylaşın...Herkesyazar Ara