Çağın Teknoloji Devrimi insansız Hava Araçları

www.airkamera.com www.airkamera.com

06 Mayıs 2018 Hava Araçlari (3) /İHA (2) (135)

Çağın Teknoloji Devrimi insansız Hava Araçları

Paylaşmak güzeldir. Lütfen sizde paylaşın...


Herkese merhaba,

                 Bu serüvenin temeli çok sağlam. Her serüven bir hayalle başlar çünkü. Her şey radyo kontrollü RC Model Uçaklarla başladı. Önceleri bu iş sadece bir hobiydi. Epo veya epp olarak da bilinen köpükten, ya da balsa ağacından yapılan model uçaklar, yerden bir el kumandasıyla, radyo frekans kontrolü sayesinde hobi için uçuruluyordu. Bu hobi günden güne evrim geçirdi. Önce uçuş stabilizatörleri kullanılmaya başlandı. Uçuş stabilizatörleri sayesinde radyo frekans kontrolündeki model uçaklar havada daha stabil hale geldiler. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte uçuş stabilizatörleri yerini daha gelişmiş Gps destekli oto pilot modüllerine bıraktı.  Radyo kontrollü model uçak hobisi ile uğraşan kişiler imkanları ölçüsünde bu oto pilot modüllerini kullanmaya başladı.

                Oto pilot modülleri radyo kontrollü model uçaklarda yer almaya başlayınca hobinin boyutu değişti. Çünkü bu oto pilot modülleri, otomatik iniş-kalkışa, çeşitli harita uygulamaları ile birlikte kullanıldığında rota oluşturup bu rota dahilinde uçuş yapabilmeye, kumanda sinyalinin kopması halinde veya istendiği zaman önceden yapılan bir ayarla, üzerindeki Gps sayesinde kalkış yaptığı konuma dönmeye imkan veriyordu. Bütün bunlar radyo kontrollü model uçak hobisine gönül vermiş kişilere büyük kolaylıklar sağladı. Ayrıca uçuşlardaki kaza-kırım oranı da kayda değer bir oranda azalmıştı. Aynı oto pilot modülleri drone dediğimiz en az 3 motorlu olup, 16 motora kadar yapılabilen döner kanatlı insansız hava araçlarında da kullanılmaya başlandı.

                Bu gelişmelerden ilham alan büyük şirketler kendi İnsansız Hava Araçlarını (İHA) yapmak için harekete geçtiler. Günümüzde gelinen noktada birçok ülke, istedikleri askeri ve sivil amaçlar doğrultusunda hem sabit kanat (uçak), hemde döner kanat (drone) olmak üzere kendi İnsansız Hava Araçlarını (İHA) ürettiler. Bunlara örnek verecek olursak, ülkemizde tamamen yerli olarak askeri amaçlı üretilen, TAI’nin ANKA, Baykar firmasının BAYRAKTAR ve Vestel firmasının KARAYEL isimli İnsansız Hava Aracı Sistemlerini en başta ve gururla belirtmemiz gerekir. Örneklere devam edecek olursak Amerika Birleşik Devletlerinin PREDATOR ve REAPER isimli İHA’ları, İsrailin HERON’u, İngiltere ve Fransa’nın ortak proje olarak yürüttüğü TARANİS ve NEURON isimli İHA’larını  verebiliriz.

 Bu örneklerde verdiğimiz modellerin hepsi sabit kanat yani uçak kategorisinde olan modellerdi. Şimdi de döner kanat yani Drone kategorisindeki örneklere bir göz atalım. Yine ülkemizin göz bebeği olan kurumlardan askeri amaçlarla üretilmiş olan Aselsan’ın SERÇE, Baykar firmasının MALAZGİRT, STM A.Ş’nin geliştirmeye devam ettiği ALPAGU (Sabit Kanatlı), KARGU ve TOGAN isimli döner kanatlı İHA’larını örnek olarak verebiliriz.

  Sivil Amaçlar doğrultusunda da örnekler bir hayli çok. Ruanda hükümeti kırsal alandaki köylere ilaç teslimatını drone ile yapıyor. Amazon alışveriş sitesi kargo teslimatlarını drone ile yapmak için çalışmalarına çoktan başladı. Geçtiğimiz aylarda İtalya’da Milano moda haftasında, defileye çıkacak olan çantalar mankenler ile değil droneler ile sergilendi. Ayrıca haritacılık, açık ve kapalı alan fotoğraf ve video çekimlerinde, reklam-film yapımlarında, arama-kurtarma faaliyetlerinde ve sayamayacağımız bir çok alanda droneler aktif olarak kullanılıyor.

Bu yazımızın sonuna geldik sevgili okurlar.  Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Takipte kalın…

İnsansız Hava Araçları İle İlgili Her Türlü Konuda Bize Ulaşabilirsiniz. 

www.airkamera.com

Whatsapp ve İletişim numarası : 0555 075 45 05

Bu yazının tüm hakları www.airkamera.com'a aittir. © airkamera.com


Paylaşmak güzeldir. Lütfen sizde paylaşın...Herkesyazar Ara