SQL Server Veri tabanı Sunucuya aktarmak

Herkes Yazar Herkes Yazar

15 Ekim 2016 Veri Tabanı Y.Sis. (20) /Access (6) (507)

Paylaşmak güzeldir. Lütfen sizde paylaşın...Hosting firmalarına göre bazı farklılıklar göstermekle birlikte örnek olarak aşağıdaki gibi bir işlem yapılması gerekmektedir;
 1. Sunucuda (Plesk’de) veritabanını yaratılır.
  1. Veri tabanı yaratılırken veya daha sonrasında veri tabanına erişim sağlayacak kullanıcı adı ve şirfesi belirlenmelidir.
 2. Host Firması ilgililerinden SQL Server Manager (2012) ile sunucuya bağlantı adı,ip’si vb bilgileri yani sunucu adı alınmalıdır.
 3. Host web sayfası Control Panel penceresinde bulunan muhtemelen App başlıklı linkte tıklayarak bilgisayarın ip adresi girilmelidir.( SQL Server Manager ile bağlantının sağlanabilmesi için gerekli)
 4. Local bilgisayarımızdaki kurulu SQL Server Manager (2012) çalıştırılarak;
  1. Sunucu adına : hosting firmasının sunucu adını
  2. Authentication kısmına: Sql Server Authentication
  3. Login:veritabanı için oluşturduğumuz kullanıcı adı
  4. Pasword:kullanıcı için belirlemiş olduğumuz parola girildiğinde sunucu için connection sağlamış olunur.
 5. Database tablolarını yaratmak için Local Pc’deki veri tabanı için yeni bir connection yaparak ;
  1. Veritabanı üzerinde sağ tık Tasks > Genarete Scripts seçeneğini kullanarak default ayarlar ile veri tabanımızın script dosyasını yaratın.
  2. Sunucu bağlantısını kullanarak bu scripti çalıştırdığınızda veri tabanı ve ilişkileri sunucu tarafındaki oluşturulan veri tabanında da aynen yansımış olacaktır.(Not: Oluşturulan script içerisindeki veri tabanı isimleri aynı olmalıdır.Gerekirse replace yöntemi ile değiştirin)
 6. Database verilerini aktarmak için;
  1. Bu defa Local Pc’deki veri tabanı üzerinde sağ tık yaparak Tasks > Genarete Scripts seçeneğinden Set Scripting Options adımında Advanced butonuna tıklayarak Type Of Data To Script değerini Data Only yaparak script dosyasını yaratıyoruz
  2. Sunucu bağlantısını kullanarak bu scripti çalıştırdığınızda Local veri tabanındaki tablo verilerini sunucu tarafında yaratmış olduğumuz veri tabanı ve tablolarına aktarmış oluruz.(Üstelik auto increment/Identity Specification alanlarda dahi sorun yaşanmayacaktır.)

Shema and Data yöntemi ile de aktarım yapılabilir;
1-  Sunucuda aynı isimde boş bir veri tabanı yaratın.
2-  Source Veri tabanından Tasks > Genarete Scripts seçeneğinden Choose Object Seceneğinden >> Select Specifict database Object Seçeneğini işaretleyek Tables işareti ile tüm tablolar seçilir.
3-  Set Scripting Options adımında Advanced butonuna tıklayarak Type Of Data To Script değerini Schema and data yaparak script dosyasını yaratıyoruz.
4-  Son olarak sunucu veri tabanı üzerinde yaratılan script soyası çalıştırılır. Veriler ile birlikte tablolarınız aktarılmış olacaktır.
 Kolay gelsin...

 

    Veritabanı adını değiştimek için linki takip ediniz : https://www.herkesyazar.net/385-SQL-Server-Veri-Tabanı-Adini-Değistirmek 
 


Paylaşmak güzeldir. Lütfen sizde paylaşın...Herkesyazar Ara