NEVZAT ÇİÇEK

M. Ali KAYA M. Ali KAYA

27 Ekim 2016 Edebiyat (117) /Biyografi (1) (39)

Paylaşmak güzeldir. Lütfen sizde paylaşın...


NEVZAT ÇİÇEK
 
Timeturk yazarlarından olan Nevzat Çiçek, 1977 yılında Adıyaman’ın Gerger ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlkokul eğitimini Gerger’de alan Çiçek, ortaokul ve lise eğitimini İstanbul Bahçelievler’ de tamamlamıştır. Lise eğitimin ardından üniversite için Kazakistan’a gitmiştir. Kazakistan Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü, konservatuar ve kamu yönetimi bölümlerini yarıda bırakan Çiçek, 5 yıl süreyle aile şirketinde çalışmaya başlamıştır.
Nevzat Çiçek, üniversite eğitimine Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri Bölümü’ nü bitirerek tamamlamıştır. Çiçek, öğrencilik dönemlerinde üniversitenin televizyon ve radyosunun kurulmasına katkı sağlamıştır.
 
Nevzat Çiçek, "Aydın Doğan Genç İletişimciler Yarışması’nda" ‘En İyi Röportaj’ ödülünü kazanarak, dalında Türkiye ikinciliğini almıştır. Daha sonra Kanal D haberde stajını tamamlamıştır. Gazeteci yazar yine aynı dönemlerde Habertürk televizyonunda çalışmış ve TRT’ de yayınlanan ‘Ne Yapmalı’ isimli programında da görev almıştır.
 
Aktif gazetecilik yaşamına üniversite 2. Sınıfta Nokta Dergisi’nde muhabir olarak başlamıştır.  Nokta Dergisi’ndeki arkadaşları ile beraber hazırladıkları 12 Eylül haberi sebebiyle derginin kapatılmasına neden olanlar arasında yer almıştır. Derginin kapatılmasının ardından Bugün Gazetesi’nin, istihbarat servisinde çalışmaya devam etmiştir. 
 
Nokta Dergisi’nin bir süre sonra Alper Görmüş’ün genel yayın yönetmenliğinde tekrar yayın hayatına dönmesiyle Nevzat Çiçek de dergiye dönmüştür.
 
Nokta Dergisi’nin daha önce hazırladığı ‘darbe günlükleri’ haberinin devamı niteliği taşıyan ‘günümüzdeki sivil eylemler ne kadar sivil?’ haberi bu defa Nevzat Çiçek imzasıyla yayınlanınca dergi tamamen kapatılmıştır. Nokta Dergisi’nin ikinci kapatılma sürecine kadar yayınlanan 25 sayısından, 7 kapak haberi Nevzat Çiçek tarafından hazırlanmıştır.
 
Bu olay üzerine Nevzat Çiçek, ‘Kürtlerde sivilleşme ve din olgusu’ konusunu araştırmak, incelemek ve alan çalışması yapmak üzere Güneydoğu ve Doğu Anadolu’ ya gitmiştir.
15 Kasım 2007 tarihinde Türkiye çapında ulusal ve günlük gazete olarak yayın hayatına başlayan Taraf Gazetesi’nin kuruluşunda yer alan Çiçek, gazetede uzman muhabir olarak çalışmaya başlamıştır. Daha sonra yurt haberler müdürlüğü görevi ile gazetecilik hayatına devam etmiştir.
 
Taraf Gazetesi’nde de bir süre çalışan Çiçek Sabah Gazetesi’ne transfer olmuştur. Sabah Gazetesi’nin ardında da Özgün Duruş Gazetesi’nde genel yayın yönetmeni olarak çalışmıştır.
 
Nevzat Çiçek, Suriye, Irak, Kazakistan, Sudan ve Pakistan ve gittiği birçok coğrafyada bulunan İslami cemaatler, tarikatlar ve medreseler hakkında incelemeler yapmıştır. Ayrıca Mısır, Kenya, Patani, Kenya, Somali, Tunus, Küba, Sudan, Bangladeş, Keşmir, Pakistan, İran, Irak, Kazakistan ve Suriye başta olmak üzere birçok yardım organizasyonunda önemli görevler alarak,  organizasyonlara dair raporlar hazırlamıştır.
 
Çiçek, Kürt sorunu ve İslami cemaatler hakkında ulusal ve uluslar arası pek çok kongreye katılarak konferans vermiştir. Bunun yanı sıra çok sayıda kurum ve kuruluşa da danışmanlık hizmeti vermiştir.
 
Kişisel bir bloguna da sahip olan gazeteci yazarın yurtiçinde ve yurtdışında yayınlanan birçok makalesi vardır. Yayınlanan makalelerinden bazıları şunlardır:

 • Siyasete Sıkıştırılan Nevroz
 • Atatürk’ün Yasakladığı Said Nursi Kasetleri
 • Hakan Fidan Mı Hedef Yoksa Yeni Mit Mi?
 • 4431 İhale – Uludere Ve PKK
 • Oğuzhan Asiltürk Ve Ergenekon
 • Faili Meçhullerle Nasıl Yüzleşmeliyiz?
 • Kayseri’ de Kraldan Çok Kralcılar
 • Uğur Mumcu Gaffar Okan Ve Jitem Kemikleri
 • Kck Terör Örgütü Sınıfına Alınıyor
 • İslami TSK’ ların Uludere Raporu
 • Mazlumun Dini Sorulmaz
Nevzat Çiçek kendi kurduğu Lagin yayınevi ile yayın hayatına devam etmektedir. Bir yandan aktif gazetecilik hayatına devam ederken bir yandan da medya sektörü başta olmak üzere farklı disiplinlerde iletişim danışmalığı yapmaktadır.
 
 


Paylaşmak güzeldir. Lütfen sizde paylaşın...Herkesyazar Ara