Newton’a göre, kıyamet 2060’ta kopacak!

Herkes Herkes

14 Haziran 2017 Köşe Yazısı (15) /Felsefe (9) (40)

Paylaşmak güzeldir. Lütfen sizde paylaşın...


Evrensel kütle çekimi ve hareketin üç kanununu ortaya koyan, ilk yansıtmalı teleskobu geliştiren ve renk kuramını oluşturan günümüzde bilim insanları tarafından tarihin en etkili insanlarından biri kabul edilen Isaac Newton'un son yayınlanan mektubuna göre, kıyamet 2060 yılında kopacak. Yani Kutsal Roma İmparatorluğu'nun kuruluşundan tam 1260 yıl sonra.

Yayınlanan belge, Newton'un kıyametin 2060 yılında yaşanacağını tahmin ettiğini kanıtlıyor. Newton'un çalışmalarına hayranlık duyan modern bilim adamlarına göre, Newton'un bu düşüncesi sayısal verilerden çok dini verilere dayanıyor. Jerusalem Hebrew University'de (Kudüs İbrani Üniversitesi) sergilenen 1704 yılından günümüze ulaşan bu mektupta Newton, kıyametin kopacağı zamanı belirlemek için Daniel Kitabı'nı kullanmış. Bu mektup, rasyonalist kabul edilen bilim adamının manevi yanını gözler önüne seriyor. Modern fiziğin kurucusu olarak bilinen ve İngiltere Kilisesi tarafından dinden muaf tutulan Newton, kilisenin öğretilerini benimsemek zorunda değildi.

Mektubunda,  "İncil'e göre, dünya 2060 yılında sona erecek. Belki daha erken de kıyamet kopabilir; ancak bunun olması için herhangi bir neden görmüyorum" cümlelerine yer veren Newton, mektubuna, "bu söylediklerim dünyanın kesin olarak ne zaman son bulacağını kanıtlamaz; ancak insanların yaptığı düşüncesizce tahminlere son verir, tahminleri başarısız olduğunda insanlar kutsal kehanetlere yönelir" şeklinde devam etmiş.

Newton'un, Daniel Kitabı'nın hangi sözlerinden etkilenerek bu tahmini yaptığı bilinmiyor. Ancak başka bir belgede, Yahudilerin kıyamet kopmadan kendi topraklarına döneceği kehanetini yorumlamış.

Mektup, Newton'un ölümünde 280 yıl sonra sergilendi. Sergi müdürü Yemima Ben-Menahem, "Bu belgeler, Tanrı'nın yarattığı dünyayı büyük bir beğeniyle inceleyen dini tam bir bilim insanının olduğunu gösteriyor." şeklinde konuştu.

1930 yılında açık artırmayla satışa çıkarılmadan önce 250 yıl boyunca bir garajda bulunan belgeler 1969 yılından beri İsrail Ulusal Kütüphanesi'nde muhafaza ediliyor.

Kaynak: standard.co.uk


Paylaşmak güzeldir. Lütfen sizde paylaşın...Herkesyazar Ara